Projekt
Projekt Cube 70 w wersjach W1, W2, W3 znajduje się na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i jest do pobrania za darmo. Zgodnie z warunkami wykorzystywania projektów domów HourGlass Prosta Spółka Akcyjna korzysta z prawa do adaptacji projektu Cube 70, tym samym uzupełnia go o System Kalkulacji Inwestycji (czyli zawansowane kosztorysy budowlane w prostym arkuszy kalkulacyjnym) oraz zmianę wykorzystywanych materiałów budowlanych o zbliżonych bądź lepszych parametrach i właściwościach tj. jak ciepły beton, a także wnosi niewielkie zmiany konstrukcyjne na potrzeby wynikające z dostosowania do działki i aktualnych trendów technologii budowlanych w formie odrębnej dokumentacji, która nie stanowi część projektu udostępnianego przez GUNB. Spółka przetwarza projekt Cube 70 zgodnie z polskim prawem na potrzeby własne. Projekt w adaptacji HourGlass w wersji W4 ma zostać wykonany w konstrukcji monolitycznej z ciepłego betonu w systemie HourGlass Connections. Badania mieszanek ciepłego betonu pozwalają na wznoszenie budynków o podwyższonym standardzie energooszczędności, dlatego rozwój tej innowacji, w rezultacie przyczyni się do powstania domu, który posiada lepsze parametry w porównaniu z tradycyjnymi sposobami budowy.
Realizacja
Inwestycja przy Zawilcowej 3 jest częściowo realizowana w ramach projektów finansowanych przez Fundusze Europejskie. HourGlass Prosta Spółka Akcyjna planuje uczestnictwo w Programach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 stanowi kontynuację dwóch wcześniejszych programów Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Spółka zamierza zwiększyć potencjał w zakresie badań i innowacji oraz wykorzystywania zaawansowanych technologii; zapewnić wzrost konkurencyjności; rozwinąć umiejętności na rzecz inteligentnych specjalizacji, transformacji przemysłowej i przedsiębiorczości; transformować działalność gospodarczą w kierunku Przemysłu 4.0 oraz zielonych technologii.
Aktualnie Zarząd zgłosił uczestnictwo w Projekcie Innovation Coach o numerze zgłoszenia 246/2023 po otrzymaniu oferty Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Centrum Projektów Badawczych UE w dniu 12.09.2024r. wydane zostało zaświadczenie nr. 248 o przyznaniu pomocy de minimis, tym samym potwierdzając udział w Projekcie Innovation Coach na podstawie decyzji nr. 1/2023 o dofinansowaniu projektu realizowanego w ramach Programu ,,Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) wydana przez Instytucję Zarządzającą Programem FENG 2021-2027 reprezentowaną przez Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, z dnia 13.11.2023 r. i umowy nr. DIR/IC/1/2023 o partnerstwie przy wspólnej realizacji projektu niekonkurencyjnego pn. „Innovation Coach” w ramach działania 2.19 Innovation Coach, 2 Priorytetu Środowisko sprzyjające innowacjom, Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, 2021-2027, z dnia 14.11.2023 r.
Uczestnictwo w Projekcie Innovation Coach jest dopiero pierwszym krokiem w realizacji inwestycji jaką jest Zawilcowa 3. Szereg wymagań, które należy spełnić stanowią wyzwanie dla mnie jako członka Zarządu. Celem jest budowa domu prototypowego, demonstracyjnego, pokazowego.
Komentarze